Novinka

Andělé jsou pasé

autor: Ondřej
datum: 30.01. 2012 08:00
Sledujete-li českou hudební scénu otevřenýma očima (a ušima), jistě vám neuniklo, že hudební ceny Anděl mají to nejlepší dávno za sebou. Jenže umělec z něčeho „živ“ být musí, a proto tu máme nové odvážlivce – ocenění Apollo a Vinyla.

Zoufalství v podobě Andělů, které už pár let provozuje bizarní postavička v podobě Leška Wronky (ano, to je ten, kdo se přiživuje na Ewě Farné), dokresluje třeba jejich jméno v polovině devadesátých let. Tehdy, po vzoru západního ocenění, totiž vystupovaly pod názvem Gramy. Prostě takové typicky česky maloměšťácké hraní si na něco jiného.

Naopak ceny Apollo jsou celkem normální. Interpreta roku volí sedmdesát hudebních kritiků a publicistů, letošní první ročník se odehrál na Nové scéně Národního divadla. A hlavně - vedle vítězného Bonuse byly mezi nominovanými deskami roku Ležatá osmička od skupiny Tata Bojs, Urbi And Orbi (Prince Of Tennis), Zorya (Floex), Operace "Kindigo!" (Midi Lidi), Bear Is Sleeping Now (Dikolson) a Teď a tady (David Koller), což nejsou zrovna dvakrát masové záležitosti.

V případě cen Apollo jde v krátké době o druhou novou hudební cenu. Vznikly totiž i ceny Vinyla, v nichž také hlasují publicisté, jichž jsou necelé dvě desítky. Do budoucna tak existuje možnost, že se mezi výrazná alba roku konečně propasuje i nějaké to ska z českých luhů a hájů. To se sice už dříve stalo (např. v roce 2008 vyhrála Anděla formace Prague Ska Conspiracy se svým debutem Life On Ropes), jenže práve pachuť v podobě pozadí cen (víte, že o Andělích hlasují i lidé z obskurních periodik typu Náš pes?) zůstala.

PS: Tristního Českého slavíka jsem v textu nezmínil záměrně. Za zmínku totiž nestojí. Stejně tak Žebřík – ocenění bez urážky spíše provinční a ceny Óčka – vzhledem ke značce moc uzavřené.

komentáře

Přispívání je povoleno pouze přihlášeným uživatelům...
K tématu se zatím nikdo nevyjádřil, máte-li co říct, můžete být první...